28. ledna 2015

Ořechy - zdravý zdroj tuků

Jak jste si z mnoha článků již mohli všimnout, jsem naprostý ořechový závislák, počínaje syrovými ořechy přes všechny ořechové buchty až po máslíčka, jimiž se s láskou cpu. Absolutně si nedokážu představit, že bych měla na ořechy alergii nedejbože. Opravdu nemám ponětí, co bych bez nich dělala. O čemž svědčí už jen fakt, že do Dánska jsem si přivezla asi dvě kila ořechů vždyť to říkám, závislák. A v dnešním článku bych se chtěla věnovat tomu, proč ořechy vlastně jíst, čím jsou pro nás přínosné, které k čemu dobré a vlastně vše, co mě v průběhu psaní ještě napadne. Pro alergiky asi nic moc záživného, ovšem proletět si to taktéž můžete :DOříšky a všechna různá semínka jsou pro člověka důležitá z mnoha důvodů. Hrají velkou roli v našem jídelníčku. Nejenže jsou zdrojem zdravých tuků, minerálů, vitaminů, ale také kvalitních plnohodnotných bílkovin. Jsou také plné všech esenciálních aminokyselin. Jejich vysoký obsah tuku je převážně tvořen velice prospěšnými nenasycenými mastnými kyselinami, které si tělo samo vyrobit nedokáže a proto je potřeba mu je dodávat stravou. Nedostatek těchto kyselin se projevuje opožděným růstem, suchou pokožkou, nervovými nemocemi atd. Ořechům se taktéž někdy říká potrava pro mozek a to z jednoho jednoduchého důvodu. Je to dáno vysokým obsahem vitaminů skupiny B i vysokým obsahem minerálních látek, jsou tedy výbornou potravou pro děti, studenty i pro duševně pracující. Jsou taktéž výborným zdrojem vápníku i zinku. Dalším pozitivem ořechů je výrazné zlepšení krvetvorby v kostní dřeni, podpora látkové přeměny a vylučování toxinů játry. Průzkumy také prokázaly, že pojídání ořechů napomáhá hubnutí.

Přestože jsou ořechy superzdravou potravinou, i tady platí známé pravidlo všeho moc škodí. Mezi lidmi se povídá, že denní porce oříšků je 20 menších kusů či 10 velkých, obecně se ale drží pravidlo hrst denněMandle
Pozitivně působí na střeva. Ze všech ořechů obsahují nejvíce vlákniny. Také v nich najdeme antioxidanty, vitamin E a další látky snižující hladinu LDL, cholesterolu v krvi a cukru. 
Doporučené denní množství je 23 mandlí (170kcal, 15g tuku)Vlašské ořechy
Chráni tělo před buněčným poškozením, předčasným stárnutím, záněty, chorobami srdce a rakovinou.
Doporučené denní množství je 14 půlek vlašských ořechů (185kcal, 18g tuku)Kešu
Jsou bohaté na železo, zinek a hořčík. Pravidelně konzumace pomáhá ovládnout anémii, zlepšit imunitu, paměť a zpomaluje stárnutí. 
Doporučené denní množství je 18 kešu (165kcal, 13g tuku)Lískové oříšky
Obsahují velké množství mononasycených tuků, pozitivně působí na hladinu LDL, cholesterolu, cukru v krvi, na oči, cukrovku II a demenci. 
Doporučené denní množství je 21 lískových oříšků (180kcal, 17g tuku)Pistácie
Mají čtyřikrát méně kalorií než ostatní oříšky. Obsahují velké množství antioxidantů, vitamin E, B6 a draslík. Konzumace prospívá dobré náladě, imunitě, svalům a nervům. 
Doporučené denní množství je 50 pistácií (160kcal, 14g tuku)Pekanové ořechy
Konzumací je podporována funkce srdce, snižování cholesterolu a hladiny LDL. 
Doporučené denní množství je 18 půlek pekanových ořechů (200kcal, 21g tuku)Makadamové ořechy
Nejvíce kalorické. Obsahují nejvíce mononasycených tuků snižujících LDL, cholesterol a cukr v krvi. Mají pozitivní vliv na krevní tlak. 
Doporučené denní množství je 10 makadamových ořechů (200kcal, 22g tuku)Para ořechy
Jsou velmi silným zdrojem selenu, proto jsou dobrým pomocníkem při boji proti rakovině. 
Doporučené denní množství je 5 para ořechů (185kcal, 18g tuku)Co říct závěrem? Ořechy či semínka jsou zdrojem tolika pro člověka důležitých živin, že není vůbec na místě se bát jejich konzumace kvůli vysokému obsahu tuků (pokud to nebudeme přehánět). A jen poznámka pod čarou, pražené a solené ořechy se do zdravých potravin nepočítají! :)

Máte rádi oříšky? Které jsou vaše nejoblíbenější? :)

10 komentářů:

 1. Jestli mám ráda ořechy? Ne. Miluju je! :D Dříve jsem na ně byla alergická, takže si to teď hojně vynahrazuji :) Mezi mé nejoblíbenější patří vlašské ořechy hezky od babičky ze zahrádky a pak kešu :)

  OdpovědětVymazat
 2. Pistácie by se teď šikly- na ty nervy :D Oříšky zbožňuji :D prostě bych si dokázala k nim sednou a na posezení sníst kýbl :D

  OdpovědětVymazat
 3. Kde jsou arašídy? O.o O.o :D:D Moje konzumace ořechů je větší než mají veverky.. Prostě arašídové máslo forever:D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Arašídy za prvé nejsou ořechy ale luštěniny (překvápko :D) a za druhé jsou tak výjimečné, že si zaslouží zvláštní článek! :D :D
   O máslíčku mi nemluv, první sklenice ze dvou je na půl plná a to mi tady zbývají ještě dva měsíce :D :D

   Vymazat
  2. cože? :D arašídy nejsou ořechy? :DD Tak to slyším poprvé! Trapas :DD

   Vymazat
 4. Ořechy snad ani nejde nemít ráda! :D A když nad tím přemýšlím, nemůžu si vybrat, které jsou nej.. Vlašáky, lískáče, mandle, kešu...aaaa, prostě všechny! Jediné, co mi úplně nesedí, jsou pistácie...

  OdpovědětVymazat
 5. uaaah to je hotové foodporn, zrovna dnes jsem měla pistácie a mohla bych se jich užrat <3

  OdpovědětVymazat
 6. hmmm.. to taky vůbec nevypadá špatně! já je měla v létě s mákem, ale plněný teda :) nejsou suchý jen tak bez náplně? :)
  Zdání klame :DD mě to máslíčko všechno sjede do toho chlebu:DDD

  OdpovědětVymazat
 7. Ořechy jsou nejlepší! Já miluju úplně všechny, nedovedu si představit, že bych bez nich měla žít. To bych fakt radši umřela, než je nejíst :D
  Zbožňuju vlašáky, kešu, lískáče, arašídy, mandličky, para, pistácie...prostě všechny. A když je něco ořechového, taky si to s chutí dám :) Proto jsem o vánocích nedokázala odolávat cukroví. Skoro ve všem totiž byly oříšky :D

  http://kuchtimeslaskou.blog.cz

  OdpovědětVymazat

Děkuji za milý komentář :)